Anasayfa » Blog » Bebek Odası Nasıl Tasarlanır: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Bebek Odası Nasıl Tasarlanır: Yapılması ve Yapılmaması Gerekenler

Müstakbel bebeğiniz için bir kreş tasarlamak eğlenceli ve ödüllendirici bir deneyim olabilir, ancak özellikle nereden başlayacağınızı bilmiyorsanız biraz göz korkutucu görünebilir. Biraz bunalmış mı hissediyorsun? Kendinizi bu yararlı kreş tasarımlarının yapılması ve yapılmaması gerekenlerle donatmak için bir dakikanızı ayırın ve kısa sürede mağazalara girmeye hazır olacaksınız.

Belirli Bir Stil veya Tema Seçin

Tek bir konsepte bağlı kalmaktan bahsetmiyoruz ama kendinizi biraz sınırlandırarak belirli bir fikre yönelirseniz daha uyumlu bir tasarım oluşturabilirsiniz.

Boyadan Önce Kumaşları Seçin

Kullanacağınız tekstiller malesef boyalar kadar çeşitliliği bize sunamıyor. İşte bu yüzden önce kullanacağınız perdeyi, yatak örtüsünü koltuğu vs. belirlerseniz boya seçmek daha kolay olacaktır.

Bir Odak Noktası Belirleyin

Çoğu bebek odası, beşik merkezlidir, ancak aralarından seçim yapabileceğiniz birçok seçenek vardır. Büyük bir pencere, emzirme koltuğu veya büyük boyutlu bir oyuncak, boyalı bir şifonyer gibi öne çıkarmak istediğiniz parçayı odak noktası olarak belirleyip oda tasarımını onun etrafında şekillendirebilirsiniz.

Tavanı Süsleyin

Bebekler zamanlarının çoğunu yatarak geçirirler. Peki onlar uzanırken neden düşünmeleri için bir şey vermiyorsunuz? Düşünün tavan boyama bir yatıştırıcı renk veya duvar veya çıkartmalar ile bebek odanızın temasını destekleyebilirsiniz.

Çevre Dostu Olmayı Düşünün

Çevre dostu bir çocuk odası tasarlamak sadece gezegen için değil, aynı zamanda bebek için de iyidir! Günlük olarak kullandığımız ürünler kötü kimyasallarla dolu. VOC olarak bilinen bu kimyasallar  , buharlaştıkça hava kalitesinden ödün vererek yavaşça dağılır. Ufaklığınızı bile hasta edebilirler.

Bir Bakım İstasyonu Oluşturun

Bebeğinizin kişisel bakımı ile ilgilenmek zor ama keyifli bir iştir ve hazırlıksızsanız hızla hokkabazlık yapmaya dönüşebilir. İhtiyacınız olan her şeyi elinizin altında tutmak için bu ipuçlarıyla bakım zamanını (emzirme, alt değiştirme vs.) stressiz hale getirin  .

Hijyen malzemelerini hazır bulundurarak odanızı mikropsuz tutun . Yüzeylerin kirlenmesini önlemek için alt değiştirme masanıza antibakteriyel jel ve kağıt havlularla bir tepsi koyun ve antibakteriyel mendillerle sıcak noktalara günde bir kez verin. Ayrıca, bebek bezi atma sistemi ve ayrı bir sepet gibi kirli çocuk bezleri ve çok kirli giysiler için bir planınız olmalıdır .

Giysileri Sıralamak ve Saklamak İçin Bir Sistem Geliştirin

Bebeğin değişen gardırobuna ayak uydurmak hiç bitmeyen bir zorluktur. Çocuğunuzun kıyafetlerini bedene ve türe göre düzenleyerek başlayın . Dolabınızı ve şifonyer çekmecelerinizi şimdi kullanabileceğiniz eşyalarla doldurun ve kalanını etiketleyin ve bebeğinizin ihtiyacı olana kadar kaldırın.

Resmi olarak çok küçük olduğunu düşündüğünüz giysiler için kolay erişilebilir bir kutu bulundurmanıza da yardımcı olur. Kutu dolduğunda kıyafetleri yıkayın, etiketleyin ve bir yerde saklayın. Fazla büyümüş eşyaları ayrı tutmak, bebek dolabına geri girmelerini önleyerek sizi fazladan bir deneme seansı zahmetinden kurtarır.

Dönüşebilen, Sürdürülebilir Mobilyalar Seçin

Onlarında büyüyeceğini unutmayın ve bebek odası mobilyanızı seçerken uzun vadeli düşünün. Bebeğin küçük, beşik tarzı beşiği şimdi sevimli görünebilir, ancak daha sonra onu yürümeye başlayan çocuk yatağıyla değiştirmek için yeterince yeriniz var mı? Hem bağımsız alt değiştirme masası hem de şifonyer için yer yok mu? Uzun vadede şifonyerden daha fazla yararlanacaksınız. İleriyi düşünmek, paranızdan ve alanınızdan en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayacaktır.

Sert Işıklandırma Kullanmayın

Özellikle doğrudan beşiğin üzerinde bulunuyorlarsa, yoğun tavan aydınlatma armatürlerinden kaçının. Hikaye anındaki rahat bir ışıltı için küçük bir vurgulu lamba satın almak da iyi bir fikirdir.

Gece Işığını Unutma

Gece lambaları, özellikle gece beslenme rutinleri sırasında hem güvenlik hem de konfor sağlar. Ayrıca sevimli olabilirler!

Tehlikelere Karşı Önleminizi Önceden Alın

Bebek henüz hareket halinde olmayabilir, ancak siz farkına varmadan, kendi küçük felaket bölgesine sahip olacaksınız. Elektrik prizlerini kapatmaya ve kabloları sıkıştırmaya özen gösterin. Tehdit oluşturabilecek tüm mobilyaları sabitleyin ve kaymaları önlemek için kilimleri zemine sabitleyin. Ayrıca olası boğulma tehlikelerine karşı dikkatli olmalısınız ve tüm ilaçların, merhemlerin vb. Bebeğin erişemeyeceği bir yerde güvenli bir şekilde saklandığından emin olmalısınız.

Son Dakikaya Kadar Beklemeyin

Çocuk odası projenizi erken başlattığınızdan emin olun, böylece yeni mobilyaları ve yeni boyanmış alanları havalandırmak için bolca zamanınız olacak. Önceden başlamak stresi de önleyecek ve işi bitirmek için yeterli enerjiye sahip olmanızı sağlayacaktır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir