Anasayfa » Blog » Oyuncaklarda ahşap malzeme neden en iyi tercihtir ?

Oyuncaklarda ahşap malzeme neden en iyi tercihtir ?

Ahşap oyuncaklar mükemmele en yakın oyuncaklar olabilirler. Neden mi? Montessori eğitiminde sağlıklı, güvenli ve çocuklar için ilham verici oldukları için doğal malzeme kullanılarak yapılan oyuncaklar miniklerimize ilham vererek onların kendi dünyalarını oluşturmalarına destek olur.

Keşfedilen ilk oyuncakların da ahşapta yapıldığı göz önünde bulundurulursa doğal malzemeler her zaman en dayanıklı olanlardır.

1. Çocukların odaklanmasına yardımcı olurlar

Araştırmalar , ahşap gibi doğal unsurlar içeren oyun ve öğrenme ortamlarının çocukların diğer alan türlerinden daha fazla konsantre olmasına, odaklanmasına ve hatta sakinleşmesine yardımcı olduğunu gösteriyor. Daha spesifik olarak, ahşaba fiziksel olarak dokunmak çocukları sakinleştirir, bu da ahşap oyuncaklarla oynamanın bir çocuğun beyni üzerinde nörolojik bir etkisi olabileceği anlamına gelir.  

Ulusal Sağlık Enstitüleri tarafından 2017 yılında yapılan bir araştırma, “ahşapla temasın fizyolojik rahatlamaya neden olduğunu” buldu. Aşırı uyarılma ve sürekli girdi çağında, daha sessiz ve daha sürdürülebilir bir oyun ortamını destekleyen oyuncaklar, küçük çocuklar ve onların bilişsel gelişimleri için son derece yararlı olabilir.

2.Daha fazla kullanım = daha az oyuncak

Çok fazla seçenek yüzünden bunalmış bebekler ve küçük çocuklar için oyuncaklar söz konusu olduğunda, genellikle daha az şey daha fazladır. Montessori ve Waldorf evlerinin ve sınıflarının minimalist mekanları bu felsefeyi eylem halinde gösterir; daha dar, çok yönlü, açık uçlu ahşap oyuncaklara sahip olma eğilimindedirler.

2018’de yapılan bir araştırma, bir grup yeni yürümeye başlayan çocuğa, biri 16 oyuncak ve diğeri sadece 4 oyuncak olmak üzere iki farklı oyun ortamı verdi ve “sürekli oyun ve çeşitli oyun tarzlarıyla ölçüldüğünde, yeni yürümeye başlayan çocukların Four Toy’da daha yüksek bir oyun kalitesine sahip olduğunu buldu. On Altı Oyuncak durumuna kıyasla durum. “

Çocuklar doğal olarak oyunlarla daha yakın bağlar kurar ve seçim yapabilecekleri daha az şey olduğunda oyunlarında daha derine inerler. Tahta oyuncakların açık uçlu yapısı, çocukların kendi oyun tarzlarını yaratmalarına ve tek bir oyuncakla daha fazla zaman geçirmelerine olanak tanır. 

3.Yaratıcı oyunu teşvik ederler ve sebep ve sonucu öğretirler

Oyuncak pazarı yanıp sönen ışıklar, canlı renkler, ekranlar ve yüksek seslerle dolu. Bunun gibi özellikler, küçük çocuklar için anında tatmin sağlar, ancak aynı zamanda problem çözme ve yaratıcı oyun fırsatlarını da kapatır.

Tahta oyuncaklar daha basit olma eğiliminde olduğundan, aynı zamanda gösterişli olanların yapamayacağı şekilde bilişsel kilometre taşlarını da destekler. Örneğin yaklaşık 9 aylık bebekler neden ve sonucu daha net anlamaya başlarlar: yere bir blok vurmak ses çıkarır, birini düşürmek ise gözden kaybolmasını sağlar. Bir blok set veya basit bir yapboz gibi tahta bir oyuncak, bu kavramı özüne indirgiyor: “Bir şey yaptığımda, sonuç olarak başka bir şeyin olmasını sağlıyor.”

Ahşap oyuncaklar, bir çocuğun kendi hızında ve kendi şartlarında keşfetmesi için güzel, dokunsal, açık uçlu bir “boş tuval” sunar. Diğer oyuncakları anında daha çekici hale getirebilecek ekstra çanlar ve ıslıklar, çocukların onlarla oynama şeklini kısıtlama ve yönlendirme eğilimindedir. 

4.Gerçek dünyaya sessiz bir giriş

Oyuncaklar, birçok yönden fiziksel dünyanın nasıl işlediğine bir giriş niteliğindedir: çocukların dokunduğu, ağzına aldığı ve oynadığı ilk nesnelerdendir. Basit ahşap oyuncaklar, fizik, sebep ve sonuç, nesne kalıcılığı, yaratıcılık, problem çözme ve diğer birçok temel konu hakkında sessiz, sakin dersler verir.

Evet, kararlı bir bebek veya yürümeye başlayan çocuk herhangi bir şeyden ses çıkarabilir,  ancak ahşap oyuncaklar genellikle daha sessizdir ve birçok plastik oyuncağın gürültüsünden (ışıklar ve hareketten bahsetmeden) daha sakin bir oyun ortamını destekler. 

5.İlham veriyorlar

Ahşap oyuncaklar, sıfırdan yeni dünyalar yaratmak için mükemmeldir. Bloklar ve diğer ahşap oyuncaklar, bir çocuğun olmasını istediği herhangi bir şeye dönüştürülebilir ve basit sembolik oyundan karmaşık yaratıcı oyuna kadar bir çocuğun gelişimini takip edebilir. Montessori uygulayıcıları (diğer birçok eğitimci ve bakıcı gibi), basit, doğal materyallerin genellikle daha anlamlı ve sürdürülebilir bir katılım sağladığını savunur.

Çocuklar ister bir şehir inşa ediyor, ister ahşap bir arabayı yakınlaştırıyor ya da odadan odaya uzanan bir tren yolu yapıyor olsun, inşa etmek, icat etmek, düzeltmek, inanmak ve yaratmak için kendi filizlenen hayal güçlerini kullanabilirler.

6.Çocukları matematik ve fizikle tanıştırırlar

Orijinal STEM oyuncağı , ahşap blokların istiflenmesi ve dengelenmesi için el becerisi, el-göz koordinasyonu ve tonlarca ince motor hassasiyeti gerekir. Ayrıca, örüntü eşleştirme ve tanıma gibi matematik öğrenmek için önemli becerileri de desteklerler. 

Blokları birbirine kilitleyecek mıknatıslar veya bağlantı sistemleri olmadığından, çocuklar farklı unsurları inşa etmek ve dengelemek için ellerini ve gözlerini koordine etmeye odaklanmalıdır. Çocuklar, 6. blok tepeye yerleştirildikten sonra bir kule devrildiğinde veya bir top rampadan aşağı yuvarlandığında erken fizik dersleri alırlar.

7.Sürdürülebilir Oyuncaklar

En çok bağışlanan, devredilen ve miras alınan ahşap oyuncakların bir nedeni var. Düzgün bir bakım ile ahşap oyuncaklarınızı uzun süre muhafaza edebilirsiniz.

Montessori, küçük çocukları oyuncakları ve oyuncakları kendi yöntemleriyle keşfetmeye teşvik eder; bebekler ve yeni yürümeye başlayan çocuklar için, bu tekrarlanan ağız atma, fırlatma ve yuvarlanma içerebilir. Bu, oyun seçerken güvenliğin önemli bir husus olduğu anlamına gelir: hangileri yaşlandıkça dayanacak ve güvende kalacak? Ahşap, doğanın bebekler ve çocuklar için sağladığı en güvenli malzemeler arasındadır. 

8.Güzeller

Estetik, herkesin oyuncak seçimi kriterleri listesinde üst sıralarda olabilir veya olmayabilir, ancak özellikle uzun süre dayanacak oyuncakları seçerken güzellik önemlidir. Boyanmış, lekeli veya doğal bırakılmış olsun, ahşap oyuncaklar, mobilyalar, sanat eserleri ve diğer nesneler görsel olarak çekici olma eğilimindedir. Montessori felsefesi, fiziksel güzelliğe büyük önem verir: temiz çizgiler, çekici (ancak aşırı parlak olmayan) renkler ve hassas düzen, sakin bir öğrenme ortamını destekler. Ahşap oyuncaklar, genellikle üst üste konulabilir, temizlemesi kolay ve sergilenmesi çekici olduğu için bu alanlar için doğal bir uyum sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir