Anasayfa » Blog » Montessori Prensiplerine Göre Oyun Odası Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Montessori Prensiplerine Göre Oyun Odası Tasarımı Nasıl Olmalıdır?

Evde çocuğunuzun oyun alanında yapacağınız birkaç değişiklik ile çocuğunuzun Montessori felsefesinden yararlanmasına yardımcı olabilirsiniz. Neredeyse her alanda her zaman uygulanabilen bu basit ayarlamalar, çocuğunuzun oyununu anında etkileyebilir. 

Her geçişte olduğu gibi, kendinize karşı nazik olun ve sahip olduklarınızla başlayın. Zamanla alan, değerlerinin güzel bir yansıması ve çocuğunuzun öğrenmesi ve oynaması için hoş bir yer haline gelebilir.

Montessori oyun alanı aşağıdaki temel unsurları destekler:

Bağımsızlık

İdeal olarak, çocuğunuzun oyun alanındaki herhangi bir şey, onun doğal bağımsızlık arzusunu teşvik eder. Materyallere, oyuncaklara ve kitaplara kolayca erişilebildiğinde, çocuğunuz doğal olarak ilgi alanlarına yönelebilir ve bu da ona öğrenme deneyimleri üzerinde özerklik verir. 

Birkaç harika ekleme şunları içerebilir:

  • alçak yükseklikte açık oyuncak raf 
  • öne bakan kitaplık 
  • masa gibi çocuk yüksekliğinde düz bir yüzey
  • Öğrenmeyi, oynamayı ve yaratmayı teşvik etmek için yere yakın bir sandalye.

Hareket özgürlüğü 

Montessori alanları, çocuğun bedenlerini kısıtlama olmaksızın özgürce hareket ettirme ihtiyacına saygı duydukları için genellikle “evet” alanları olarak adlandırılır. Çocuğunuza bol miktarda düzensiz zemin alanı ve biraz risk içeren zorluklar verin. Yukarı çekme, yukarı ve aşağı, tırmanma, zıplama, itme, çekme ve fırlatma fırsatları, çocuğunuzun bu becerileri hareket için hassas dönemlerinde geliştirmesine izin verir . 

Bonus ipucu: Çocuklar hareket ederken kendilerini görmeyi severler – alanınıza büyük bir ayna eklemek onları motive edebilir ve onlara ilham verebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir